|
Protokoll fört vid Skandinaviska Bedlingtonklubbens årsmöte den 30 januari 2010
Plats:
§ 1 Mötets öppnande Vice ordförande Christina Bodén hälsade alla välkomna och förklarade mötet öppnat.
§ 2 Upprättande av röstlängden
§ 3 Val av ordförande för mötet
§ 4 Styrelsens anmälan om protokollförare vid mötet
§ 5 Val av två justeringmän tillika rösträknare
§ 6 Beslut om närvaro- och yttranderätt förutom av klubbens medlemmar
§ 7 Fråga om mötet blivit stadgeenligt utlyst
§ 8 Fastställande av dagordning
§ 9 Styrelsens årsredovisning, balans- och resultatredovisning, redogörelse för arbetet med avelsfrågor, samt revisorernas berättelse
§ 10 Fastställande av balans- och resultaträkning
§ 11 Styrelsens rapport om de uppdrag föregående årsmöte givit styrelsen
§ 12 Beslut om ansvarsfrihet för styrelsen
Någon verksamhetsplan för kommande år förelåg ej vid mötet. Mötet beslöt att den nya styrelsen snarast skall utarbeta en verksamhetsplan som skall delges medlemmarna. Det påpekades att bland annat RAS-dokumentet ska revideras under 2010. Mötet beslöt att medlemsavgifterna skall vara oförändrade för år 2011. Rambudgeten presenterades och godkändes med tillägget att den nya styrelsen bör se över rambudgeten med tanke på den verksamhetsplan som styrelsen fått i uppdrag att utarbeta.
§ 13 Val av ordförande, ordinarie ledamöter och suppleanter i styrelsen, samt beslut om suppleanternas tjänstgöringsordning
§ 14 Val av två revisorer och två revisorsuppleanter
Till revisorsuppleant på ett år valdes Eva Byberg.
§ 15 Val av valberedning
§ 16 Beslut om justering av paragraf 13, 14 och 15
§ 17 Övriga frågor Hans-Ivar Byberg framförde sitt tack till styrelsen för arbetet under året. Det har inte varit lätt för styrelsen, men de har skött arbetet på ett föredömligt sätt. Örjan Bohman frågade varför inte alla uppfödare fått enkäten som publicerades i Bedlington Nytt. Malin Eriksson svarade att en uppfödare inte fått den, hon har inte fött upp bedlington på många år, och klubben har varken e-mailadress eller telefonnummer till henne, men Malin har nu skickat ut frågorna per post till henne, så svarar hon kommer hennes svar, samt de uppfödare som inte rymdes i detta nummer att publiceras i Bedlington Nytt nr 1/2010. Örjan Bohman frågade varför inte styrelseprotokollen är tillgängliga för medlemmarna. Christina Bodén svarade att kortreferat av protokollen läggs ut på hemsidan sen de är justerade. Eftersom protokollen ska skickas mellan justerarna över hela Sverige och ibland även till Norge, kan det ta lite tid. Ordförande föreslog att protokolljusteringen av styrelseprotokollen kan påskyndas genom att detta görs via e-post för en senare formell underskrift av protokollen. Birgitt Ström föreslog att man en gång per år skulle lägga ett medlemsmöte omväxlande i Finland och Norge i samband med en större utställning, för att locka fler medlemmar. Aktiva i respektive land skulle ansvara för mötet. Ordförande föreslog att styrelsen ser över stadgarna för att dessa i möjligaste mån skall stämma överens med SKK:s typstadgar för rasklubbar. En dialog med Alf Andersson, Terrierklubbens stadgeansvarige, bör föras innan ett nytt förslag läggs fram till nästa årsmöte.
§ 18 Proposition från styrelsen angående utnämning av hedersmedlem
§ 19 Möte avslutas
Vid protokollet
Justeras:
|